GARO Entity Pro är EPD-verifierad
Transparens och hållbarhet i fokus när laddboxen GARO Entity Pro nu har blivit EPD-verifierad.

Laddboxen GARO Entity Pro har blivit EPD-verifierad (Environmental Product Declaration). Genom denna verifiering, som baseras på en noggrann livscykelanalys (LCA) av produkten, tar GARO ett stort steg för att möta växande marknadskrav på miljö och hållbarhet.
Miljödeklarationer (EPD:er) är en internationellt erkänd och standardiserad metod för att kommunicera en produkts miljöpåverkan genom hela dess livscykel – från råmaterial och produktion, till användning och återvinning. För att säkerställa att denna deklaration överensstämmer med standarder och regelverk krävs en oberoende tredjepartsverifiering. Verifieringen av GARO Entity Pro har utförts av företaget WAP Sustainability i Tennessee, USA (i USA ackrediteringsnummer VH44).
Att GARO Entity Pro nu är EPD-verifierad sticker ut, eftersom det fortfarande är relativt ovanligt med denna typ av verifieringar för laddboxar. Detta är därför ett viktigt bevis på GAROs engagemang för hållbarhet. Genom att erbjuda en EPD ger vi våra kunder och samarbetspartners ett transparent beslutsunderlag som underlättar för dem att göra medvetna och hållbara val.
”EPD-verifieringen av laddboxen GARO Entity Pro är en viktig milstolpe för oss. Det handlar om att skapa förutsättningar för ett mer hållbart samhälle genom att visa tydligt och transparent hur våra produkter påverkar miljön. Det blir också allt vanligare att kunder kräver en EPD i upphandlingar och vi tycker att det är positivt. Vi vill att kunder ska kunna jämföra produkter på ett rättvist sätt och känna sig trygga i att de väljer en aktör som ständigt arbetar för att minska sin klimatpåverkan”, säger Niklas Rönnäng, Business Area Manager GARO E-mobility.
GARO Entity Pro:s EPD uppfyller följande standarder:
- ISO 14040, ISO 14044, ISO 14067 för livscykelanalys (LCA).
- ISO 14025 för typ III-miljödeklarationer.
- PEP Ecopassport® program: "General Instructions" och specifika produktkategoriregler (PCR).
- PSR-0018-ed1.1: Specifika regler för laddinfrastruktur för elfordon.
Klicka här för att läsa miljödeklarationen för GARO Entity Pro.
För mer information, vänligen kontakta:
Niklas Rönnäng, Business Area Manager GARO E-mobility, +46 370 511 605
Andreas Olsson, Sustainability Manager GARO AB, +46 370 511 674