Byggcentraler för fast anslutning 160A
Undercentral (ej energimätning) 160A byggd i GPI-systemet. Denna central används normalt vid byggnation av radhus, lägenhetsbyggnationer, evenemang etc. Centralen är utrustad med uttag 13-63A som föregås av jordfelsbrytare och automatsäkringar. Denna modell är även utrustade med utgång för vidarematning av jordkabel (Typ AKKJ) 16-95 mm². Centralen är utrustad med varmgalvat stativ och låsbara dörrar. Undercentral 160 GPI/EB/1xSLK160 2x63 2x32 1x16 3x13.
E-nummer
2469120
2469120
Artikelnummer
353723
353723
| Typnamn | FSF 160 GPI/EB/01/22103 |
|---|---|
| Material | Plåt |
| Skyddsklass [IP] | 44 |
| Färg | Röd |
| Nettovikt [kg] | 127 |
| Märkström [A] | 160 |
| Frekvens [Hz] | 50 |
| Bredd [mm] | 700 |
| Höjd [mm] | 1662 |
| Djup [mm] | 506 |
| IEC-Uttag | 1st 16A 3P+N+E 230/400V |
| Märkspänning [V AC] | 230/400 |
| Förpackningsstorlek[st] | 1 |
| IEC-Uttag | 2st 32A 3P+N+E 230/400V |
| Kortslutningsström [kA] | 17 |
| Jordfelsbrytare [st] | 3st 40A /4P |
| MCB | 1st C116 |
| MCB | 1st C316 |
| Schuko [st] | 3 |
| IEC-Uttag | 2st 63A 3P+N+E 230/400V |
| MCB | 3st C332 |
| Jordfelsbrytare [st] | 2st 63A/4P |
| MCB | 2st C363 |
| Max märkström [A] | 160 |
| Stativ | Ja |
| Namn | UNDERCENTRL 160 GPI/EB |
|---|---|
| E-nummer | 2469120 |
| Artikelnummer | 353723 |