2026-10-15

Tobias Byfeldt om första tiden som vd och vägen framåt

I juni tillträdde Tobias Byfeldt som vd för GARO. Efter sina första månader i rollen delar han med sig av sina intryck av verksamheten, synen på bolagets position idag och de möjligheter och utmaningar som ligger framför oss.

Tobias Byfeldt om första tiden som vd och vägen framåt

För den som inte känner dig sedan tidigare, vem är du och vad har du för bakgrund?
Jag är född och uppvuxen i Vänersborg, där idrotten hade en central plats under hela min uppväxt. Framför allt hockeyn lärde mig värdet av lagarbete, disciplin och att alltid sträva efter att utvecklas, erfarenheter som jag har haft stor nytta av i arbetslivet.

Jag är utbildad civilingenjör inom kemiteknik från Chalmers och har tillbringat drygt 25 år i industrin. De första tio åren arbetade jag inom pappersindustrin och de senaste femton åren inom industriell automation. Genom hela min karriär har teknik, försäljning och ledarskap varit de röda trådarna. Jag har en lång erfarenhet av att leda och utveckla internationella industriföretag med fokus på tillväxt, lönsamhet och kundvärde. Under min karriär har jag arbetat nära både produktutveckling, försäljning och affärsutveckling, ofta i teknikintensiva verksamheter. Det som driver mig är att bygga starka team och skapa en kultur där människor tar ansvar, utvecklas och tillsammans levererar resultat.

Idag bor jag i Kullavik och min familj består av min fru Malin våra två unga vuxna döttrar, Tuva och Hedda, samt hunden Enzo. När jag inte arbetar tycker jag om att vara aktiv genom löpning, skidåkning och golf. Jag uppskattar också livet vid havet och att umgås med familj och vänner över god mat och dryck.

Du har varit VD för GARO sedan i juni. Hur skulle du sammanfatta dina första månader i rollen?
De första månaderna har handlat mycket om att lyssna, lära känna verksamheten och träffa medarbetare, kunder och partners. Jag har mött ett företag med stark kompetens, engagerade medarbetare och ett välkänt varumärke. Samtidigt har jag fått en tydlig bild av de möjligheter som finns framför oss, inte minst inom Electrification, där jag ser en mycket stor potential att skapa lönsam tillväxt över tid.

Hur tror du att dina tidigare erfarenheter kan bidra till GAROs fortsatta utveckling?
Jag hoppas kunna bidra med erfarenhet av att skapa tillväxt i föränderliga marknader, driva förbättringsarbete och bygga starka företagskulturer. För att lyckas långsiktigt krävs tydliga prioriteringar, nära kundrelationer och ett starkt fokus på genomförande. Min erfarenhet är att företag som kombinerar tekniskt ledarskap med en vinnande kultur skapar de bästa resultaten över tid.

Hur skulle du beskriva GAROs position och förutsättningar idag?
GARO har en stark marknadsposition, ett välkänt varumärke och lång erfarenhet av att utveckla säkra och innovativa produkter. Vi är väl positionerade för att dra nytta av den pågående elektrifieringen av samhället. Särskilt inom Electrification ser jag goda möjligheter att stärka vår position ytterligare genom att kombinera innovativa produkter med ett tydligt kundfokus.

Vilka är de viktigaste utmaningarna som GARO behöver hantera framåt?
Marknaden utvecklas snabbt och konkurrensen ökar. För att lyckas behöver vi fortsätta stärka vår konkurrenskraft, förbättra vår lönsamhet och säkerställa att vi investerar i rätt produkter och lösningar. Inom Electrification handlar det om att bedriva en disciplinerad produktutveckling och att arbeta ännu närmare våra kunder och användare för att förstå deras behov och skapa lösningar som gör verklig skillnad.

Vilka ser du som GAROs främsta styrkor och möjligheter framåt?
Våra främsta styrkor är våra medarbetare, vårt tekniska kunnande, våra kundrelationer och vårt starka varumärke. Samtidigt ser jag betydande möjligheter inom elektrifiering, energioptimering och framtidens laddinfrastruktur. GARO har alla förutsättningar att växa lönsamt genom att fortsätta utveckla attraktiva produkter och skapa ännu större värde för våra kunder.

Om du blickar några år framåt, vad är din ambition för GARO och vilken position vill du att bolaget ska ha då?
Min ambition är att GARO ska vara ett starkare, mer lönsamt och mer internationellt bolag än idag. Vi ska vara en ledande aktör inom våra kärnområden och ett självklart val för kunder som investerar i elektrifiering och framtidens energilösningar. För att nå dit behöver vi kombinera innovation och kundfokus med en stark prestationskultur. Om några år vill jag att GARO ska vara känt för att leverera både branschledande lösningar och hållbar lönsam tillväxt.