Portable outlet boxes 16A
Portable electricity cases/distribution boards 16A for different purposes, such as distribution, with a different number of sockets, with power meter, for containers, lighting control, concrete curing, etc. Powerbox 16A with RCB 2x16A outlet 6x230V schuko
| Materials | Plastic |
|---|---|
| Degree of protection [IP] | 44 |
| Colour | Grey |
| Rated current [A] | 16 |
| Frequency [Hz] | 50 |
| Standard | EN 61439-3 |
| Depth [mm] | 120 |
| Flanged plug | 1 pcs 16A 3P+N+E 230/400V |
| Flanged socket outlet | 2 pcs 16A 3P+N+E 230/400V |
| Rated voltage [V AC] | 230/400 |
| Package size [pcs] | 1 |
| Short-circuit current [kA] | 10 |
| RCCB | 1 pcs 40A/4P |
| Name | POWERB 16A RCB 2X16 6X230 |
|---|---|
| Article number | 352336 |
| Netweight [kg] | 5 |
| Width [mm] | 330 |
| Height [mm] | 428 |
| MCB | 3 pcs C113 |
| Meter | No |
| Schuko [pcs] | 6 |