Inserts for max 1,5h response time
AELM insert, for minimal energy output, with a repetitive time-and temperature controlled socket. The insert has 2 Schuko sockets and 2 RCBOs and illuminated setting buttons. Maintenance-free capacitor backup time of 48 hours. NOTE max operating time 1.5 h Insert car without measuring 6A fits P100 system,max 1,5h response time, with RCBO.
| Materials | Aluzinc |
|---|---|
| Degree of protection [IP] | 44 |
| Colour | Grey |
| Standard | EN 61439-3 |
| Package size [pcs] | 1 |
| Netweight [kg] | 1.20 |
| Width [mm] | 175 |
| Height [mm] | 220 |
| Depth [mm] | 100 |
| Rated current [A] | 16 |
| Rated voltage [V AC] | 230 |
| Short-circuit current [kA] | 10 |
| RCBO | 2pcs 6A/2P |
| Response time [min] | Max 90 |
| Schuko [pcs] | 2 |
| Frequency [Hz] | 50 |
| Name | Disc.INS CAR-P2 MAX 1,5H 6A |
|---|---|
| Article number | 2449454 |
| Expiredate | 2017-08-28 |
| Replacementarticle | Disc.INS CAR-P2 MAX 1,5H 6A (353025) |
| Replacementarticle | 353025 |