Inserts time & temperature controll without measuring
GAROs insert AELN with repeating time-and temperature controlled socket. The inserts are equipped with 2 Schuko sockets and 2 RCBOs and with illuminated overlay, outlets and setting buttons. The time-and temperature-controlled socket is controlled by the set departure time and the current outdoor temperature and a maintenance-free capacitor backup, which means that they can withstand power failures of up to 48 hours without losing their setting. The components are mounted on a DIN rail, making replacement very easy. All AELN inserts have a maximum on time for 3 hours for the time and temperature controlled outlets and automatic summer / wintertime. The insert is compatible and can be used with old series of P100 enclosure. Insert car without measuring 6A fits P100 system, time & temperatur controlled,with RCCB.
Article number
2449437
2449437
| Degree of protection [IP] | 44 |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Package size [pcs] | 1 |
| Netweight [kg] | 1.20 |
| Width [mm] | 175 |
| Height [mm] | 220 |
| Depth [mm] | 100 |
| Rated voltage [V AC] | 230 |
| Short-circuit current [kA] | 10 |
| Response time [min] | Max 180 |
| Frequency [Hz] | 50 |
| Name | Disc.INS CAR-P1 TIME&TEMP 6A WO MEAS |
|---|---|
| Article number | 2449437 |
| Type designation | AEL 206-1 |
| Materials | Aluzinc |
| Standard | EN 61439-3 |
| Rated current [A] | 16 |
| RCCB | 1 pcs 25A/2P |
| MCB | 2 pcs C106 |
| RCBO | 1 |
| Schuko [pcs] | 1 |
| Expiredate | 2017-08-28 |
| Replacementarticle | Disc.INS CAR-P1 TIME&TEMP 6A WO MEAS (353023) |
| Replacementarticle | 353023 |