I femton år har data- och analysföretaget Bisnode samt tidningen Veckans Affärer utsett årets Superföretag. För att platsa på listan måste ett företag klara högt ställda krav på tillväxt, lönsamhet och avkastning på kapital under fyra år. Sammanställningen bygger på bokslutsinformation från alla svenska aktiebolag med mer än 10 miljoner i omsättning.
Totalt är det 717 stycken som finns på listan för 2019 och det är bara en promille av Sveriges företag som kan lägga den fina titeln Superföretag till sina meriter.
”Vi är mycket stolta att även år 2019 rankas som ett Superföretag. Utmärkelsen bekräftar att vi jobbar på ett rätt och långsiktigt sätt. Detta är ett resultat baserat på att GARO tillhandahåller efterfrågade produkter och lösningar, säger Patrik Andersson, CEO GARO AB.
Gnosjö 4 oktober 2019
För mer information, vänligen kontakta:
Patrik Andersson, CEO GARO AB
Telefon: 076 148 44 44
E-post: patrik.andersson@garo.se